Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Gram w Lotka / Lotto

Riszon Le Syjon - Izrael

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Izrael » Riszon Le Syjon

Riszon Le Syjon

Riszon Le Syjon (hebr. ראשון לציון; arab. ريشون لتصيون; ang. Rishon LeZion) - miasto leżące w środkowej części Izraela, należy do aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, obszaru zwanego Gush Dan.

Nazwa miasta po hebrajsku oznacza: Pierwsi w Syjonie.

Riszon Le Syjon (nazywane też często w skrócie Rishon) zostało założone 31 lipca 1882 r. jako pierwsza nowożytna osada żydowska w Palestynie. Osadnicy pochodzili z Charkowa na Ukrainie. W 1886 powstała tutaj pierwsza szkoła hebrajska.

Już od początku najważniejszym sektorem gospodarki była produkcja wina. W 1887 r. z pomocą barona De Rothschilda założono pierwszą winiarnię, z której w krótkim czasie rozwinął się największy w Izraelu producent wina Carmel.

To właśnie osadnicy z Rishon po raz pierwszy użyli flagi z Gwiazdą Dawida, która później stała się oficjalną flagą państwa Izrael. Także w tym mieście założono pierwszą na terenie Izraela szkołę, w której językiem wykładowym był hebrajski (a nie, jak podczas diaspory, jidysz).
^ do góry

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

oferty last minute Oferty last minute

kraje Kraje - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.