Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Gram w Lotka / Lotto

BELGIA - wczasy Belgia

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Belgia

BELGIA

Stolica: Bruksela
Inne większe miasta: Antwerpia, Brugia, Charleroi, Gandawa, Liege, Ostenda
Belgia - flaga
Belgia - mapa kraju
Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) - leży w zachodniej Europie nad Morzem Północnym. Na północy graniczy z Holandią, natomiast na wschodzie z Niemcami, na południowym-wschodzie z Luksemburgiem, na zachodzie z Francją. Belgia podzielona jest na dwie strefy językowe: francuską i flamandzką. Bruksela, stolica Belgii, jest jednocześnie stolicą Unii Europejskiej. W Belgii a dokładnie w Brukseli swoją siedzibę ma również NATO.
Większą część powierzchni Belgii stanowią peryglacjalne i aluwialne niziny.
W północnej części kraju płaska, w części zabagniona równina Flandrii (tzw. Belgia Niska), oddzielona od morza wałem wydm (wys. do 20m) oraz pagórkowata i piaszczysta kraina Kempen (wys. do 95 m). W środkowej części (Belgia Średnia) wysoczyzna Brabancji (wys. 100 - 200 m) zbudowane głównie z glin i piasków trzeciorzędowych pokrytych lessem oraz wzgórza Hainaut (na zachodzie)zbudowane z utworów glinianych.

Belgia podzielona jest na trzy wspólnoty, trzy regiony oraz cztery regiony językowe. Dwa z trzech regionów dzielą się dalej na prowincje, po 5 w każdym. Trzeci region to region stołeczny Brukseli. Ponadto najniższym stopniem podziału są gminy, których jest 589.
Cztery z tych pięciu podziałów mają określone granice geograficzne: regiony, regiony językowe, prowincje i gminy. Natomiast w przypadku wspólnot to są one powołane jako instytucje, w których kompetencji leży dbanie o rozwój języka i kultury. Ale zgodnie z prawem nie odnoszą się one do żadnej grupy ludności ani terytorium. Z drugiej strony mają one wyznaczony dokładnie obszar, na którym mogą legalnie działać: wspólnota flamandzka na terenie Flandrii i w Brukseli, francuska - na większości obszaru Walonii i w Brukseli, a niemieckojęzyczna - w niewielkiej części prowincji Liège (Walonia), przy granicy z Niemcami.
Regiony autonomiczne Belgii: region stołeczny Bruksela, Flandria, Walonia.
Wspólnoty: francuska (Communauté Française), flamandzka (Vlaamse Gemeenschap), niemieckojęzyczna (Deutschsprachigen Gemeinschaft).
Regiony językowe: region francuskojęzyczny (język waloński), region niderlandzkojęzyczny (język flamandzki), dwujęzyczny region Brukseli, region niemieckojęzyczny.
Prowincje Belgii:
- Flandria (Antwerpia, Brabancja Flamandzka, Flandria Wschodnia, Flandria Zachodnia, Limburgia)
- Walonia (Brabancja Walońska, Hainaut, Liège, Luksemburg, Namur)

Belgia - informacje, wizy, przepisy celne

 

wczasy, wycieczki Wycieczki - wyszukiwarka
Kraj / region / miejscowość:

Wyjazd od: (rrrr-mm-dd)
wskaż datę
Powrót do dnia:
wskaż najpóźniejszą datę powrotu
Cena za osobę:
od zł - do
« wyszukiwanie szczegółowe

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 6
zobacz opinie internautów
dodaj swoją opinię

Forum Forum dyskusyjne

Ilość tematów skojarzonych: 1
lista tematów skojarzonych

kraje Miasta - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.