Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Gram w Lotka / Lotto

Dubaj - Zjednoczone Emiraty Arabskie

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Zjednoczone Emiraty Arabskie » Dubaj

Dubaj

Dubaj (arab. دبيّ) - miasto i emirat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Liczba mieszkańców: ok. 1,5 mln.

Tereny dzisiejszego miasta były zamieszkane już 3000 lat p.n.e. Z czasem, gdy coraz większą rolę zaczął odgrywać handel perłami łowionymi na miejscu, statki tutejszych kupców zaczęły docierać do Chin, skąd wracały wyładowane jedwabiem i porcelaną, które z kolei stąd docierały do Europy. Największy rozkwit handlu i żeglugi nastąpił między VIII a XIII wiekiem. Wraz z postępem epoki kolonialnej europejskie potęgi pragnęły opanować miasto i tutejszy handel. Ostatecznie udało się to Wielkiej Brytanii w 1766 r. Utrata niezależności pozwoliła jednak na opanowanie tutejszymi perłami rynków europejskich.

Szczególnie ważne stało się odkrycie w 1966 złóż ropy naftowej. Wkrótce emirat Dubaju uzyskał niepodległość, a układ federacyjny podpisany przez szejka Rahida w 1971 r. zapewnił Dubajowi wraz z Abu Zabi dominującą rolę w nowo utworzonym państwie - Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wolny handel pozostaje podstawą sukcesu finansowego Dubaju. Dziś miasto jest jednym z ważniejszych światowych centrów biznesu.

Miasto obecnie staje się coraz popularniejsze wśród turystów (głównie zamożnych).

Realizowanych jest wiele inwestycji, mających zapewnić dalszy wzrost ich ilości, m.in. budowa zespołu trzech sztucznych wysp Palm Islands z licznymi luksusowymi apartamentami i hotelami.

Click for Dubai, UAE Forecast

^ do góry

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

oferty last minute Oferty last minute

kraje Kraje - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.