Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Portal Turystyczny - Eskapadowcy.pl

Tallinn - Estonia

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Estonia » Tallinn

Tallinn

Tallinn (estoń. Tallinn) - stolica Estonii i port nad Morzem Bałtyckim, na południowym brzegu Zatoki Fińskiej.
Liczy ok. 390 tys. mieszkańców (2007 rok; około 29% ludności całej Estonii).
Tallinn jest centrum naukowo - kulturalnym Estonii. Jest siedzibą Estońskiej Akademii Nauk oraz instytutów naukowo-badawczych.
W Tallinnie znajdują się muzea: sztuk pięknych, historyczne, miejskie, budownictwa ludowego (na otwartym powietrzu).
Ośrodek turystyczny, starówka miasta została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Tallinn powstał w X wieku jako osada targowo-portowa estońskiego grodu Kalewanlinna (stąd rosyjskie Koływań) i odgrywał ważną rolę w kontaktach handlowych krajów nadbałtyckich. Często osiedlali się w nim kupcy fińscy. Prawa miejskie otrzymał w 1157 roku.
W językach fińskim i estońskim nazwa Tallinn tłumaczy się na "duńskie miasto" (taani linn) albo "rolnicze miasto" (talu linn). Inne – oprócz Kolyvana albo Koływania – historyczne warianty nazwy miasta to Rewal (Reval, Revalia, Rewel, Revel, Reveln) i Lindanisa (Lyndanise, Lindanäs); nazwa Tallinn obowiązuje od 1918.
W 1227 roku Duńczycy - po klęsce pod Bornhøved - utracili miasto na korzyść Zakonu Kawalerów Mieczowych i trzy lata później - jako Rewal - ponownie uzyskało prawa miejskie. Duńczycy, którzy ponownie zawładnęli (w 1236 roku) miastem potwierdzili lokację na prawie lubeckim w 1248. Rozpoczęli oni w 1265 roku budowę największych w tej części swoich ziem fortyfikacji, z murami liczącymi 2,5 km długości (jednymi z najdłuższych w średniowiecznej Europie), do 16 m wysokości, z 45 basztami. Po dwudziestu latach, w 1285 roku Rewal stał się członkiem Hanzy. W 1346 roku Estonia wraz z Rewalem została wykupiona przez zakon krzyżacki, którzy przebudowali trzynastowieczny zamek na wzgórzu Toompea, dobudowując m.in. basztę "Długi Herman".
Pod koniec XVI w. w rezultacie zmagań czterech mocarstw w wojnach o Inflanty - Polski, Rosji, Danii i Szwecji - Tallinn wraz z północną częścią dzisiejszej Estonii przypadł tej ostatniej. Dopiero w trakcie III wojny północnej, w 1710 roku na czele zwycięskiego pochodu armii rosyjskiej car Piotr I zajął Estonię. Od tej pory nazwa miasta - Rewal - nabrała rosyjskiego brzmienia i przekształciła się w Rewel. Rewel pozostał w rękach Rosji aż do 1918 r., gdy po ogłoszeniu niepodległości Republiki Estońskiej stolica oficjalnie zyskała nazwę Tallinn. W trakcie II wojny światowej miasto szczęśliwie uniknęło poważnych zniszczeń (jedyne zniszczenia to te, które miały miejsce podczas odbijania miasta z rąk niemieckich przez sowieckie lotnictwo). Po rozpadzie Związku Radzieckiego i ponownym odzyskaniu niepodległości przez Estonię Tallinn w znacznym stopniu odzyskał swoje zachodnie oblicze. Miasto jest obecnie jedną z najchętniej odwiedzanych stolic europejskich.

Ok. 5 km od centrum miasta znajduje się port lotniczy. Miasto ma dogodne połączenia kolejowe z Petersburgiem w Rosji. W kierunku południowym – do Łotwy/Litwy i Polski budowana jest autostrada, a prom pozwala dotrzeć m.in. do Helsinek (Finlandia) i Sztokholmu (Szwecja).

Click for Tallinn, Estonia Forecast

^ do góry

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

oferty last minute Oferty last minute

kraje Kraje - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.