Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Portal Turystyczny - Eskapadowcy.pl

Aszdod - Izrael

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Izrael » Aszdod

Aszdod

Aszdod (hebr. אשדוד; arab. إسدود/أشدود) - miasto w Izraelu nad Morzem Śródziemnym, ważny port morski i ośrodek przemysłowy. Jest położone około 25 km na południe od Tel Awiwu. Prawa miejskie otrzymało w 1968 roku.
Liczba mieszkańców: 207,7 tys. (2006).

Na początku XII wieku p.n.e. osiedlili się tutaj Filistyni. Bardzo szybko miasto Aszdod stało się stolicą. W 950 pn.e. miasto zostało zniszczone przez faraona Siamuna. Aszdod odbudowano dopiero w 815 p.n.e. W VIII wieku p.n.e. miasto zdobył i zniszczył asyryjski król Sargon II.

W 605 p.n.e. miasto zajął król babiloński Nabuchodonozor II. W 539 p.n.e. miasto zdobył król macedoński Aleksander III Macedoński. Zmieniono wówczas nazwę z Aszdod na Izotus.

Podczas powstania Machabeuszów miasto zdobył żydowski przywódca Juda Machabeusz. Jego brat Jonatan w 147 p.n.e. zburzył tutejszą świątynię Dagona. W następnych latach odbudowano mury obronne i miasto zaczęło podnosić się z upadku.

W X wieku Aszdod znalazło się pod panowaniem Fatymidów. W 1596 w osadzie żyło 413 ludzi. Na początku XX wieku wieś była znana jako wieś Esdūd. Populacja wynosiła 5 tys. osób. Rozwijał się handel i rolnictwo.

Podczas pierwszej wojny arabsko-izraelskiej 1948 Isdud zajęły wojska egipskie. W październiku 1948 izraelskie brygady wyparły Egipcjan i zajęły miasto, które znalazło się w granicach państwa Izrael. W Aszdod pozostało około 300 arabskich mieszkańców.

W 1953 w Aszdod rozpoczęto budowę nowej elektrownii (Eshkol A), która miała dostarczać energię elektryczną dla południowej części kraju.

1 maja 1956 minister finansów Lewi Eszkol oficjalnie rozpoczął w imieniu izraelskiego rządu rozbudowę Aszdod. Pierwsi nowi osadnicy przybyli w listopadzie 1956. Była to grupa 22 żydowskich rodzin z Maroka. Później napłynęli imigranci z Egiptu.

W 1958 ukończono budowę elektrownii Eshkol A, która składa się z trzech bloków energetycznych: dwa po 50 MW i jeden 45 MW. Obok znajduje się zakład odsalania morskiej wody.

W kwietniu 1961 rozpoczęto budowę portu w Aszdod. Otwarcie nastąpiło w listopadzie 1963. Pierwszy zagraniczny statek wpłynął do portu w listopadzie 1965 (szwedzki statek "Wiengelgad").

Od 1991 w Aszdod zaczęli masowo osiedlać się imigranci z krajów byłego ZSRR. Nastąpiła wówczas gwałtowna rozbudowa miasta.

Od 1975 port w Aszdod obsługuje statki pasażerskie, utrzymując głównie połączenia z Egiptem. Komunikację krajową utrzymuje kolej Israel Railways. W mieście znajduje się także dworzec autobusowy, z którego można dotrzeć do każdej części kraju.
^ do góry

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

oferty last minute Oferty last minute

kraje Kraje - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.