Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Gram w Lotka / Lotto

Hajfa - Izrael

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Izrael » Hajfa

Hajfa

Hajfa (hebr. חיפה; arab. حيفا Hayfā) - miasto w Izraelu, położone nad Morzem Śródziemnym, na zboczach Góry Karmel, na obrzeżu największego parku narodowego w kraju, stolica Dystryktu Hajfy.
Liczba mieszkańców: 267 tys. (2006).

Pierwsze wzmianki o Hajfie pochodzą z literatury talmudycznej z III wieku n.e. Była to wówczas niewielka żydowska osada położona w pobliżu miasta Shikmona. Do VII wieku miasto pozostawało pod panowaniem Bizancjum, a następnie zdobyli je Persowie, a potem Arabowie. W 1100 Hajfę zdobyli Krzyżowcy. Miasto i port zostały wówczas rozbudowane. W 1265 roku Hajfę zdobyli i zniszczyli Mamelucy. W stanie ruiny pozostała do XVII wieku.

W 1761 roku Daher el-Omar zniszczył, a następnie lokował Hajfę w nowym miejscu. Wybudowano wówczas mury obronne miasta. To wydarzenie wprowadziło Hajfę we współczesną erę. W 1799 roku Hajfę zdobył Napoleon Bonaparte podczas swojej kampanii w Syrii i Palestynie. Jednakże jeszcze w tym samym roku opuścił miasto. W następnych latach Hajfa pozostawała w Imperium Ottomańskim.

Na początku XX wieku Hajfa rozwinęła się w nowoczesne przemysłowe portowe miasto. Bardzo szybko liczba mieszkańców doszła do 100 tys. osób (82% muzułmańscy Arabowie, 14% chrześcijańscy Arabowie, 4% Żydzi).

Jako wynik I wojny światowej Palestyna z Hajfą weszły w skład brytyjskiego mandatu na Bliskim Wschodzie. Pod panowaniem brytyjskim Hajfa rozwinęła się w największy port Palestyny. W Hajfie wybudowano nowoczesną rafinerię ropy naftowej, która docierała tutaj ropociągiem z Iraku. Rozwojowi miasta sprzyjała linia kolejowa, która łączyła Damaszek z Medyną - dzięki niej port w Hajfie się rozbudowywał i przekształcał w wielki port handlowy i ważną bazę marynarki wojennej.

Podczas wojny o niepodległość Izraela w 1948, Hajfa została zdobyta przez wojska izraelskie 23 kwietnia 1948. Większość z arabskich mieszkańców uciekła wówczas z Palestyny.

Click for Haifa, Israel Forecast

^ do góry

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

oferty last minute Oferty last minute

kraje Kraje - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.