Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Gram w Lotka / Lotto

Tel Awiw - Izrael

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Izrael » Tel Awiw

Tel Awiw

Tel Awiw-Jafa (hebr. תל אביב-יפו, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Afīf-Yāfū, trb. Til Afif-Jafu) – izraelskie miasto nad Morzem Śródziemnym, uznawane przez większość państw za stolicę Izraela. Obecną jego stolicą jest Jerozolima, której jednak nie uznaje ONZ.

Tel Awiw-Jafa jest drugim co do wielkości miastem w Izraelu.

Jest częścią największego i najgęściej zaludnionego obszaru wielkomiejskiego w Izraelu, znanego pod nazwą Gush Dan.

Osadnictwo na terenie współczesnych południowych dzielnic Tel Awiwu (dzielnice Neve Shalom i Neve Tsedek) rozpoczęło się w 1880. Osiedlali się to przeważnie żydowscy imigranci, dla których arabska Jafa była za droga. W 1908 stowarzyszenie budowlane Ahuzat Bayit zakupiło ziemię i rozpoczęło w 1909 prace budowlane. W 1910 oficjalnie przyjęła się nazwa Tel Awiw. Pierwotnie miała to być podmiejska dzielnica dla robotników dojeżdżających do pracy w Jafie. Jednakże zamieszki żydowsko-arabskie w 1921 sprawiły, że mieszkańcy Tel Awiwu postanowili utworzyć zupełnie odrębny nowy ośrodek miejski. W 1925 Patrick Geddes stworzył generalny plan rozbudowy miasta, oparty na strukturze tras komunikacyjnych i bulwarów. Plan przyjęła w 1925 Rada Miejska pod Meirem Dizengoff.

Podczas wojny izraelsko-arabskiej 1948 przez osiem miesięcy (od maja do grudnia 1948) Tel Awiw był oficjalną stolicą Izraela. Kiedy ogłoszono Jerozolimę stolicą, większość ambasad pozostała w Tel Awiwie.

W 1950 nastąpiło połączenie Tel Awiwu z Jafą w jedną aglomerację miejską.

Miejska zabudowa z lat 1930-50 stanowi niepowtarzalne dziedzictwo narodowe Izraela. Większość budynków w mieście posiada biały kolor, dlatego Tel Awiw bywa nazywany "białym miastem". W lipcu 2003 Tel Awiw-Jafę ogłoszono Światowym Dziedzictwem Kulturalnym UNESCO.

Click for Tel Aviv, Israel Forecast

^ do góry

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

oferty last minute Oferty last minute

kraje Kraje - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.