Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
WyjedĽ w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Portal Turystyczny - Eskapadowcy.pl

©ibenik - Chorwacja

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Chorwacja » ©ibenik

©ibenik

©ibenik (Szybenik) to historyczne miasto w Chorwacji, w ¶rodkowej Dalmacji, położone nad uj¶ciem rzeki Krka do Morza Adriatyckiego.

©ibenik jest politycznym, kulturalnym, komunikacyjnym i turystycznym centrum okręgu szybenicko-knińskiego. Liczy 37120 mieszkańców (2005), 94,02% z nich deklaruje się jako Chorwaci.

Po raz pierwszy nazwa ©ibenik pojawia się w 1066 w statucie króla chorwackiego Petara Kreąimira IV. W przeciwieństwie do innych miast w Dalmacji założonych przez Ilirów, Greków czy Rzymian jest najstarszym miastem rodowym Chorwatów na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. ©ibenik otrzymał prawa miejskie w 1298, wtedy też w mie¶cie erygowano diecezję. Prace archeologiczne w Zamku ¶w. Anny dowodz±, że miejsce to było zamieszkane na długo przed przybyciem doń Chorwatów.

Miasto, podobnie jak pozostała czę¶ć Dalmacji, opierało się Wenecji do 1412. Imperium Osmańskie zaczęło zagrażać miastu pod koniec XV wieku, jednak nigdy go nie zajęło. W XVI w. zbudowano Fortecę ¦w. Mikołaja, a w wieku XVII wzmocniono obronno¶ć miasta buduj±c Fortecę ¶w. Jana i ©ubićevaca.

Po upadku Republiki Weneckiej w 1797 miasto znalazło się pod kontrol± Monarchii Habsburgów. W 1877 pierwsze poł±czenie kolejowe w ówczesnej Dalmacji - kraju koronnym Austrii. Po I wojnie ¶wiatowej było czę¶ci± Królestwa Jugosławii, a podczas II wojny ¶wiatowej znalazło się pod okupacj± faszystowskich Włoch oraz Niemiec. Po wojnie stało się czę¶ci± Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii; od odł±czenia się Chorwacji od SFRJ w 1991 znajduje się na jej terytorium.

Obecnie w mie¶cie co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Dzieci (Međunarodni Dječji Festival).

Najważniejszym ko¶ciołem ©ibenika jest Katedra ¶w. Jakuba znajduj±ca się na li¶cie ¶wiatowego dziedzictwa UNESCO. Budowana przez kilku architektów w XV i XVI wieku, ł±czy w sobie elementy stylów gotyckiego i renesansowego.

Click for Sibenik, Croatia Forecast

^ do góry

opinie internautów Opinie internautów

Ilo¶ć opinii: 0
dodaj swoj± opinię

oferty last minute Oferty last minute

kraje Kraje - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualno¶ci · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatno¶ci · Kontakt
 Opublikowane na stronach travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowi± oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.