Pula |
Pula (chorw. Pula, wł. Pola, istriockie Pula, słń. Pulj) miasto w Chorwacji, największe na półwyspie Istria , położone na południowym skraju półwyspu.
Pula jest położona na siedmiu wzgórzach (Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija sv. Mihovila, Mondipola i Pra Grande) w południowej części Istrii. Znajduje się w głębokiej zatoce, otoczona przez małe wyspy (Sv. Jerolim oraz Kozad). W Puli jak i w całej Istrii ogromny wpływ ma klimat śródziemnomorski. Średnia temperatura w lutym to 6,1°C a w lipcu i sierpniu 26,4 °C.
Najpóźniej od V w p.n.e tereny dzisiejszej Puli zamieszkiwali Ilirowie , aż do roku 177 p.n.e kiedy to obszar ten zajęli Rzymianie. Od 43 r. Pula stała się kolonią rzymską (nazwaną przez nich Pietas Julia) przez co została ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym. W tym czasie miasto przeżywało okres świetności czego dowodem są liczne zachowane budowle z tego okresu (amfiteatr, łuk trumfalny, świątynia Augusta). W 425 Pula została siedzibą biskupstwa. Gdy Cesarstwo Rzymskie upadło, Pula przeszła pod wpływy Bizancjum. W 1145 podobnie jak inne miasta półwyspu Pula została zmuszona do złożenia przysięgi Wenecji,lecz pięć lat później w 1150 miasto zbuntowało się i w efekcie zostało splądrowane. W końcu w 1334 miasto zostało zajęte przez Republikę Wenecką. W wyniku licznych epidemii dżumy i malarii liczba mieszkańców spadła do 300. Została jednak ponownie zasiedlona przez uchodźców z Bośnii i Dalmacjii, którzy uciekali przed najazdem Turków. Miasto ponownie odzyskało świetność w XIX. Zbudowano stocznie i fortyfikacje, a arystokracja zaczęła przyjeżdżać tu w celach rekreacyjnych. Po I wojnie światowej całą Istrię w raz z Pulą zajęli Włosi. Po drugiej wojnie światowej zniszczone miasto przypadło Jugosławii, a po jej rozpadzie Chorwacji.
Zabytki:
- Amfiteatr (I wiek) - zbudowany najprawdopodobniej przez cesarza rzymskiego Wespazjana, mógł on pomieścić 23 tys. ludzi, a na jego terenie organizowane były walki Gladiatorów oraz dzikich zwierząt. Obecnie jest on jednym z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów Starorzytnego Rzymu (dwa inne to Koloseum i amfiteatr w Al Dżamm),
- Forum - zbudowany w czasach panowania Cesarstwa Rzymskiego,
- Świątynia Augusta I wiek,
- Katedra z XVII,
- Ratusz zbudowany w XIII wieku,
- Zamek z XVI wieku,
- Kaplica Santa Maria Formosa,
- Podwójna Brama z I wieku,
- Brama Herkulesa zbudowana w I wieku,
- Łuk Sergiusza z I wieku,
- Mały Teatr Rzymski.
|
^ do góry |
|
|
Opinie internautów |
Ilość opinii: 0
|
|