Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Gram w Lotka / Lotto

Pula - Chorwacja

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Chorwacja » Pula

Pula

Pula (chorw. Pula, wł. Pola, istriockie Pula, słń. Pulj) miasto w Chorwacji, największe na półwyspie Istria , położone na południowym skraju półwyspu.

Pula jest położona na siedmiu wzgórzach (Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija sv. Mihovila, Mondipola i Pra Grande) w południowej części Istrii. Znajduje się w głębokiej zatoce, otoczona przez małe wyspy (Sv. Jerolim oraz Kozad). W Puli jak i w całej Istrii ogromny wpływ ma klimat śródziemnomorski. Średnia temperatura w lutym to 6,1°C a w lipcu i sierpniu 26,4 °C.

Najpóźniej od V w p.n.e tereny dzisiejszej Puli zamieszkiwali Ilirowie , aż do roku 177 p.n.e kiedy to obszar ten zajęli Rzymianie. Od 43 r. Pula stała się kolonią rzymską (nazwaną przez nich Pietas Julia) przez co została ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym. W tym czasie miasto przeżywało okres świetności czego dowodem są liczne zachowane budowle z tego okresu (amfiteatr, łuk trumfalny, świątynia Augusta). W 425 Pula została siedzibą biskupstwa. Gdy Cesarstwo Rzymskie upadło, Pula przeszła pod wpływy Bizancjum. W 1145 podobnie jak inne miasta półwyspu Pula została zmuszona do złożenia przysięgi Wenecji,lecz pięć lat później w 1150 miasto zbuntowało się i w efekcie zostało splądrowane. W końcu w 1334 miasto zostało zajęte przez Republikę Wenecką. W wyniku licznych epidemii dżumy i malarii liczba mieszkańców spadła do 300. Została jednak ponownie zasiedlona przez uchodźców z Bośnii i Dalmacjii, którzy uciekali przed najazdem Turków. Miasto ponownie odzyskało świetność w XIX. Zbudowano stocznie i fortyfikacje, a arystokracja zaczęła przyjeżdżać tu w celach rekreacyjnych. Po I wojnie światowej całą Istrię w raz z Pulą zajęli Włosi. Po drugiej wojnie światowej zniszczone miasto przypadło Jugosławii, a po jej rozpadzie Chorwacji.

Zabytki:
- Amfiteatr (I wiek) - zbudowany najprawdopodobniej przez cesarza rzymskiego Wespazjana, mógł on pomieścić 23 tys. ludzi, a na jego terenie organizowane były walki Gladiatorów oraz dzikich zwierząt. Obecnie jest on jednym z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów Starorzytnego Rzymu (dwa inne to Koloseum i amfiteatr w Al Dżamm),
- Forum - zbudowany w czasach panowania Cesarstwa Rzymskiego,
- Świątynia Augusta I wiek,
- Katedra z XVII,
- Ratusz zbudowany w XIII wieku,
- Zamek z XVI wieku,
- Kaplica Santa Maria Formosa,
- Podwójna Brama z I wieku,
- Brama Herkulesa zbudowana w I wieku,
- Łuk Sergiusza z I wieku,
- Mały Teatr Rzymski.

Click for Pula, Croatia Forecast

^ do góry

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

oferty last minute Oferty last minute

kraje Kraje - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2023 Travel4u.pl. All rights reserved.