Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Portal Turystyczny - Eskapadowcy.pl

Komunikat dot. wejścia w życie Umowy między Wspólnotą Europejską ...

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Aktualności » Komunikat dot. wejścia w życie Umowy między Wspólnotą Europejską ...
Komunikat dot. wejścia w życie Umowy między Wspólnotą Europejską a Federacją Rosyjską o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że 1 czerwca 2007 r. wejdzie w życie Umowa między Wspólnotą Europejską a Federacją Rosyjską o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej. Umowa nie obejmuje Królestwa Danii, Irlandii oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Celem Umowy jest wprowadzenie na zasadzie wzajemności ułatwień w wydawaniu wiz obywatelom UE i Federacji Rosyjskiej planującym pobyt nie dłuższy niż 90 na każde 180 dni.

Umowa wprowadza m.in. następujące zasady uzyskiwania wiz Federacji Rosyjskiej, dotyczące także obywateli Rzeczpospolitej Polskiej:
a) Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego będzie wynosić 35 EUR zarówno dla wiz jednokrotnego, jak i wielokrotnego wjazdu. Opłata zostaje podwyższona do 70 EUR w sytuacjach, kiedy wnioskodawca składa wniosek wizowy oraz stosowne dokumenty w terminie trzech dni przed planowaną datą wyjazdu. Nie dotyczy to wniosków składanych z przyczyn humanitarnych (w tym w związku ze śmiercią krewnych) lub zdrowotnych.

Traci moc przepis Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o warunkach podróży obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i obywateli Federacji Rosyjskiej z dnia 18 września 2003 r. umożliwiający wydawanie wiz bezpłatnie obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkałym na stałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na podróż do Obwodu Kaliningradzkiego.
b) Okres podjęcia decyzji w sprawie wydania wizy będzie wynosić do 10 dni kalendarzowych od dnia wpłynięcia wniosku w odniesieniu do wszystkich wnioskodawców. W razie konieczności przeprowadzenia dokładniejszej analizy wniosku okres ten może zostać przedłużony do 30 dni kalendarzowych. W nagłych przypadkach termin podjęcia decyzji może wynieść trzy dni lub mniej.
c) Umowa przewiduje zwolnienia z opłat wizowych m. in. dla bliskich krewnych obywateli UE lub Federacji Rosyjskiej legalnie zamieszkujących na terytorium Federacji Rosyjskiej lub państw członkowskich, studentów, którzy odbywają podróż w celu podjęcia nauki lub odbycia szkoleń, osób biorących udział w działaniach naukowych, kulturalnych i artystycznych, w tym w programach uniwersyteckich, imprezach sportowych oraz osób wyjeżdżających z przyczyn humanitarnych.

Na mocy Protokołu do Umowy dotyczącego Państw Członkowskich, które nie w pełni stosują dorobek Schengen, do czasu pełnej implementacji acquis Schengen, polskie urzędy konsularne będą wydawać obywatelom Federacji Rosyjskiej wizy uprawniające do wjazdu wyłącznie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (tzw. wizy z ograniczoną ważnością terytorialną).

Umowa będzie obowiązywać wszystkie Państwa Członkowskie związane dorobkiem prawnym Schengen i będzie nadrzędna wobec postanowień umów lub ustaleń dwustronnych/wielostronnych zawartych między państwami członkowskimi a Federacją Rosyjską w zakresie w jakim postanowienia tych umów  i ustaleń dotyczą zagadnień objętych tą umową. W kontekście podpisanej Umowy Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że zagadnienia związane z polityką wizową podlegają decyzjom Rady Unii Europejskiej.

Rzecznik Prasowy MSZ
Robert Szaniawski

Źródło informacji: http://www.msz.gov.pl/

kraje Kraje - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.