Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że 1 czerwca 2007 r. wejdzie w życie Umowa między Wspólnotą Europejską a Federacją Rosyjską o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej. Umowa nie obejmuje Królestwa Danii, Irlandii oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Celem Umowy jest wprowadzenie na zasadzie wzajemności ułatwień w wydawaniu wiz obywatelom UE i Federacji Rosyjskiej planującym pobyt nie dłuższy niż 90 na każde 180 dni.
Umowa wprowadza m.in. następujące zasady uzyskiwania wiz Federacji Rosyjskiej, dotyczące także obywateli Rzeczpospolitej Polskiej: a) Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego będzie wynosić 35 EUR zarówno dla wiz jednokrotnego, jak i wielokrotnego wjazdu. Opłata zostaje podwyższona do 70 EUR w sytuacjach, kiedy wnioskodawca składa wniosek wizowy oraz stosowne dokumenty w terminie trzech dni przed planowaną datą wyjazdu. Nie dotyczy to wniosków składanych z przyczyn humanitarnych (w tym w związku ze śmiercią krewnych) lub zdrowotnych.
Traci moc przepis Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o warunkach podróży obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i obywateli Federacji Rosyjskiej z dnia 18 września 2003 r. umożliwiający wydawanie wiz bezpłatnie obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkałym na stałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na podróż do Obwodu Kaliningradzkiego. b) Okres podjęcia decyzji w sprawie wydania wizy będzie wynosić do 10 dni kalendarzowych od dnia wpłynięcia wniosku w odniesieniu do wszystkich wnioskodawców. W razie konieczności przeprowadzenia dokładniejszej analizy wniosku okres ten może zostać przedłużony do 30 dni kalendarzowych. W nagłych przypadkach termin podjęcia decyzji może wynieść trzy dni lub mniej. c) Umowa przewiduje zwolnienia z opłat wizowych m. in. dla bliskich krewnych obywateli UE lub Federacji Rosyjskiej legalnie zamieszkujących na terytorium Federacji Rosyjskiej lub państw członkowskich, studentów, którzy odbywają podróż w celu podjęcia nauki lub odbycia szkoleń, osób biorących udział w działaniach naukowych, kulturalnych i artystycznych, w tym w programach uniwersyteckich, imprezach sportowych oraz osób wyjeżdżających z przyczyn humanitarnych.
Na mocy Protokołu do Umowy dotyczącego Państw Członkowskich, które nie w pełni stosują dorobek Schengen, do czasu pełnej implementacji acquis Schengen, polskie urzędy konsularne będą wydawać obywatelom Federacji Rosyjskiej wizy uprawniające do wjazdu wyłącznie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (tzw. wizy z ograniczoną ważnością terytorialną).
Umowa będzie obowiązywać wszystkie Państwa Członkowskie związane dorobkiem prawnym Schengen i będzie nadrzędna wobec postanowień umów lub ustaleń dwustronnych/wielostronnych zawartych między państwami członkowskimi a Federacją Rosyjską w zakresie w jakim postanowienia tych umów i ustaleń dotyczą zagadnień objętych tą umową. W kontekście podpisanej Umowy Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że zagadnienia związane z polityką wizową podlegają decyzjom Rady Unii Europejskiej.
Rzecznik Prasowy MSZ Robert Szaniawski
Źródło informacji: http://www.msz.gov.pl/
|