Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że na podstawie Decyzji nr 95/553/WE dotyczącej ochrony obywateli Unii Europejskiej przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne, obywatel Polski przebywający na terenie państwa trzeciego, w którym nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego RP, korzysta z opieki konsularnej każdego z pozostałych państw członkowskich UE, których przedstawicielstwa tam się znajdują, na takich samych zasadach, jak obywatele tych państw.
Przedstawicielstwa państw członkowskich mogą udzielić pomocy obywatelowi polskiemu na jego prośbę, po ustaleniu jego tożsamości. Polski turysta może oczekiwać pomocy w przypadku poważnego wypadku, choroby lub jeśli padł ofiarą przestępstwa, został zatrzymany albo przebywa w więzieniu. W miarę możliwości, konsul udziela pomocy również w uzasadnionych sytuacjach, innych niż opisane powyżej.
W trudnej sytuacji przedstawicielstwo dyplomatyczne państwa członkowskiego UE może zapewnić wsparcie i pomoc w powrocie do kraju, a w przypadku utraty dokumentu podróży - wystawić tymczasowy dokument podróży na powrót do Polski. Na podstawie art. 6 ww. Decyzji pomoc finansowa może zostać udzielona wyłącznie za zgodą właściwych władz RP, po podpisaniu przez obywatela zobowiązania do spłaty udzielonej mu pożyczki w określonym terminie po powrocie do kraju.
Andrzej Sadoś, Rzecznik Prasowy MSZ Źródło informacji: http://www.msz.gov.pl/
|