Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Gram w Lotka / Lotto

Czego nie mogę przywieźć wracając z wakacji?

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Aktualności » Czego nie mogę przywieźć wracając z wakacji?
Czego nie mogę przywieźć wracając z wakacji?
Z Ameryki Północnej
- produktów ze skór krokodyli,
- żywych gadów,
- produktów ze skór i kości ssaków morskich (walenie, morsy), piór dzikich ptaków,
- muszli przydaczni,
- popularne naścienne ozdoby, które są zrobione z piór dzikich ptaków. Wiele gatunków dzikich ptaków jest chronionych w USA. Pamiętaj, że nawet samo posiadanie piór ptaków z gatunków chronionych jest przestępstwem!
- wyrobów z niedźwiedzich skór i kości - ozdoby lub produkty wykonane z niedźwiedzia czarnego, grizzly lub niedźwiedzi polarnych wymagają zawsze specjalnych zezwoleń na handel międzynarodowy.
- rzeźbionych kłów morsów, często spotykanych w rejonach Alaski. Ssaki morskie takie jak mors także są chronione prawem i zezwolenia na zakup produktów z nich wykonanych wydaje się tylko w wyjątkowych przypadkach dla obywateli USA
 
Z Ameryki Południowej i Środkowej
- żywych papug,
- pamiątek wykonanych z piór dzikich ptaków,
- produktów wykonanych ze skorup żółwi morskich (okulary, grzebienie). Pamiętaj, że handel takimi wyrobami jest znacznie ograniczony przez prawo międzynarodowe. Unikaj takich produktów!
- pająków ptaszników,
- kaktusów i storczyków,
- muszli przydaczni i ślimaków (skrzydelnik olbrzymi),
- biżuterii i innych wyrobów z koralowców.
- egzotyczne gatunki kaktusów i storczyków. Prawo Meksyku zabraniania wywozu dzika rosnących okazów tych roślin. Dla swojego bezpieczeństwa po prostu ich nie kupuj albo upewnij się, że pochodzą ze sztucznych upraw i sprzedawca ma na to odpowiednie dokumenty. Jedynie przewożenie nasion roślin ozdobnych jest zwolnione z obowiązku posiadania zezwoleń CITES.
- wyrobów ze skór krokodyli i kajmanów. Musisz pamiętać, że skóry wielu gatunków gadów, w tym wszystkich krokodyli, nie mogą być przewożone bez odpowiednich zezwoleń CITES.
- "pałeczek deszczowych" (z ang. rain sticks) - miejscowego instrumentu muzycznego wytwarzanego z kaktusów (z gatunku Cactaceae). Chociaż wszystkie gatunki kaktusów są chronione Konwencją CITES i prawodawstwem Unii Europejskiej regulującym handel gatunkami zagrożonymi, według ustalonych tam zasad możesz bez problemu zabrać ze sobą 3 pałeczki deszczowe (na osobę) bez żadnych dokumentów eksportowych.
- Ubrania z wełny wikunii. Potrzebujesz odpowiednich zezwoleń CITES. W dodatku, aby zakup ten był legalny ubrania z wełny wikunii muszą być opatrzone specjalnym logotypem odpowiadającym krajowi pochodzenia, jak również metką "VICUNA-[KRAJ POCHODZENIA]".
- pamiątki wykonane z korali rafotwórczych. Na każdą potrzebujesz zezwolenia CITES.
 
Z Afryki
- kości słoniowej i wyrobów,
- wyrobów ze skór krokodyli i węży dusicieli,
- rogów nosorożców i wyrobów z nich wykonanych,
- sukulentów,
- koralowców,
- muszli przydaczni,
- wyrobów ze skorup żółwi morskich,
- żywych gadów i ptaków,
- skór zebr, dzikich kotów i antylop.
 
Z Azji
- wyrobów z kości słoniowej,
- wyrobów ze skorup żółwi morskich
- muszli przydaczni.
- wyrobów ze skór krokodyli i węży
- koralowców,
- motyli (Malezja),
- żywych i spreparowanych ptaków,
- storczyków (Tajlandia),
- produktów tradycyjnej medycyny chińskiej,
- kości hipopotamów,
- wyrobów (np. szali) z wełny antylopy tybetańskiej Chiru. Shahtoosh niezwykle ceniona na rynku wełna pochodzi od będącej na skraju wymarcia antylopy tybetańskiej Chiru. Z tego właśnie powodu szale z tej wełny osiągają astronomiczne ceny. Jednak cena, jaką płaci przyroda za ten luksusowy wyrób i modną zachciankę jest o wiele większa. Aby uzyskać wełnę shahtoosh zwierzęta muszą być zabijane w swojej zimowej szacie i dlatego setki tych antylop zginęły i dalej giną w czasie nielegalnych polowań. Każdy szal zrobiony z tej wełny, to od 5 do 12 zabitych antylop. Pamiętaj. że handel tym wyrobem ograniczony jest przepisami Konwencji CITES.
 
Z Rosji
- okazy dzikich zwierząt
- kawior - pamiętaj, że dla własnego użytku możesz przywieść bez żadnych dokumentów jedynie 250 gram kawioru na osobę. Dla ilości większej niż 250 gram będziesz potrzebować zezwoleń CITES.
- skóry dużych drapieżników: wilków, rysi lub niedźwiedzi. Zanim kupisz tego rodzaju pamiątkę, zawsze upewnij się, czy import takich okazów na teren Unii Europejskiej nie jest zabroniony bez zezwoleń CITES
 
Z Australii
Znaczna większość dzikiej fauny i flory Australii jest chroniona prawem i wiele okazów nie może być eksportowanych bez zezwolenia wydanego przez odpowiednie władze. Pamiętaj! Próba wywozu z Australii żywych zwierząt lub pamiątek wykonanych z chronionych gatunków może skończyć się wysoką karą pieniężną, a nawet więzieniem. Nie kupuj:
- muszli przydaczni i ślimaków,
- żywych okazów dzikiej fauny,
- wyrobów z koralowców.
Pamiątki i wyroby z kangurów mogą być eksportowane, ale tylko wówczas, gdy nie są przeznaczone na sprzedaż, handel, wymianę lub jakikolwiek inny cel komercyjny.

kraje Kraje - informacje

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.