Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Portal Turystyczny - Eskapadowcy.pl

INDONEZJA

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Indonezja

INDONEZJA

Indonezja - flaga
Indonezja - mapa kraju
Indonezja to wyspiarskie państwo w Azji Południowo-Wschodniej. Nazwa kraju pochodzi od dwóch greckich słów: indos oznacza indyjski, nesos oznacza wyspa. Jest to pasująca nazwa do archipelagu składającego się z 17.508 wysp. Taka ilość wysp i wysepek sprawia, że jest to największy kraj wyspiarski na świecie. Szacuje się, że około 6.000 wysp jest zamieszkałych.
Obszar Indonezji jest podzielony na trzy regiony: wyspy Sumatra, Jawa, Kalimantan i małe wyspy. Pięć głównych wysp to: Sumatra - Su matera (ponad 470 tys. km2), Jawa (najgęściej zaludniona i najżyźniejsza, ponad 130 tys. km2), Kalimantan (stanowi 2/3 wyspy Borneo, prawie 540 tys. km2), Sulawesi - Celebes (prawie 190 tys. km2) i Irian Jaya (dawniej: Irian Zachodni) stanowiący część Papui Nowej Gwinei, która jest drugą największą wyspą na świecie (prawie 422 tys. km2). Mniejsze wyspy stanowią archipelag Małych Wysp Sundajskich (Bali, Flores, Lombok, Sumba i Sumbawa) oraz archipelag Maluków (Komodo, Halmahera i Seram).

Indonezja jest podzielona na 33 prowincje, w tym trzy (Aceh, Dżakarta i Jogyakarta) okręgi specjalne. Prowincje dzielą się na dystrykty (kabupaten) i obszary miejskie (kotamadya).
Prowincje Indonezji według ich położenia geograficznego:
  • Indonezyjska część Nowej Gwinei: Irian Zachodni (Irian Jaya Barat), Papua (dawniej Irian Jaya)
  • Jawa: Banten, Środkowa Jawa (Jawa Tengah), Wschodnia Jawa (Jawa Timur), Zachodnia Jawa (Jawa Barat), Dżakarta (okręg specjalny), Jogyakarta (okręg specjalny)
  • Kalimantan (indonezyjska część Borneo): Południowy Kalimantan (Kalimantan Selatan), Środkowy Kalimantan (Kalimantan Tengah), Wschodni Kalimantan (Kalimantan Timur), Zachodni Kalimantan (Kalimantan Barat)
  • Archipelag Moluków: Moluki (Maluku), Północne Moluki (Maluku Utara)
  • Bali i Małe Wyspy Sundajskie: Bali, Wschodnie Małe Wyspy Sundajskie (Nusa Tenggara Timur), Zachodnie Małe Wyspy Sundajskie (Nusa Tenggara Barat)
  • Celebes: Gorontalo, Południowo-Wschodni Celebes (Sulawesi Tenggara), Południowy Celebes (Sulawesi Selatan), Północny Celebes (Sulawesi Utara), Środkowy Celebes (Sulawesi Tengah), Zachodni Celebes (Sulawesi Barat)
  • Sumatra i wyspy na morzu Południowochińskim: Aceh (okręg specjalny), Bangka-Belitung, Bengkulu, Jambi, Lampung, Południowa Sumatra (Sumatera Selatan), Północna Sumatra (Sumatera Utara), Riau, Wyspy Riau (Kepulauan Riau), Zachodnia Sumatra (Sumatera Barat)
W Indonezji występują trzy strefy czasowe (plus 7, 8 i 9 godzin od GMT).
Źródło informacji: Poradnik "Polak za granicą" (www.msz.gov.pl)zmodyfikowano: 2022-11-05
NazwaOpis
Waluta:1000 IDR = 0.29 PLN
1000 IDR = 0.07 USD
1000 IDR = 0.06 EUR
» Przejdź do kalkulatora walut
Ludność:238 452 952 (lipiec 2004)
Powierzchnia:1 919 440,00 km2
Języki:Językiem oficjalnym jest BAHASA INDONESIA;
inne języki: angielski, holenderski, jawajski
Ustrój / rząd:Indonezja jest republiką. Najwyższymi organami w państwie są: Ludowe Zgromadzenie Doradcze (Majelis Permusyawaratan Rakyat), Urząd Prezydenta, Izba Reprezentantów (Dewan Perwakilan Rakyat), Państwowa Izba Rewizyjna (Badan Pemeriksa Keuangan) i Sąd Najwyższy (Mahkamah Agung). Prezydent i wiceprezydent są wybierani na 5. letnią kadencję przez Ludowe Zgromadzenie Doradcze. Izba Reprezentantów składa się z 500 deputowanych. 462 osoby reprezentują organizacje polityczne, które biorą udział w wyborach i 38 to przedstawiciele wojska. Izba Reprezentantów jest ciałem ustawodawczym. Projekty ustaw muszą być zatwierdzone przez Prezydenta. Ludowe Zgromadzenie Doradcze składa się z 700 członków. 500 osób to deputowani z Izby Reprezentantów, 135 delegatów reprezentuje regiony i 65 przedstawicieli grup społecznych. Do głównych zadań Ludowego Zgromadzenia Doradczego należy stanie na straży Konstytucji, określanie polityki państwa i wybieranie prezydenta i wiceprezydenta. Wybory do Ludowego Zgromadzenia Doradczego i Izby Reprezentantów odbywają się co 5 lat na poziomach narodowym i regionalnym.
^ spis   ^ do góry
Bogactwa naturalne:ropa naftowa, cyna, gaz naturalny, nikiel, drewno, boksyt, miedź, węgiel, złoto, srebro
Napięcie elektryczne:127 V / 230 V; 50 Hz
wtyczki elektryczne: typ C, typ C-2, typ F, typ G
Częstotliwości lokalnych operatorów GSM:GSM 900/1800
zobacz listę lokalnych operatorów oraz mapę zasięgu »
Roaming cennik: Era Plus Orange
Informacje dla kierowców:Międzynarodowe prawo jazdy jest w Indonezji uznawane, jednak przy dłuższych pobytach, ze względu na korzystniejsze ubezpieczenie miejscowe, władze zalecają wyrobienie indonezyjskiego prawa jazdy. Po indonezyjskich drogach mogą się poruszać samochody i motocykle je-
Klimat i średnie temperatury:Na klimat i pogodę Indonezji mają wpływ dwie tropikalne pory roku. Klimat monsunowy zmienia się średnio co sześć miesięcy. Wilgotność i temperatury zmieniają się zgodnie z porami roku lecz wpływ na nie mają również takie czynniki jak pora dnia, wysokość nad poziomem morza i odległość od morza. Dwie pory roku – sucha (od kwietnia do października) i deszczowa sprawiają, że rozwija się bujna roślinność tropikalna. Średnie temperatury to: 28°C - wybrzeża, 26°C – tereny położone z dala od wody i góry, 23°C wyżej położone obszary górskie. Średnia względna wilgotność powietrza zawiera się między 70 i 90%. Średnie opady od 1000 mm we wschodniej Jawie do ponad 4000 mm w górach.
^ spis   ^ do góry
Placówki dyplomatyczne:Ambasada RP
Jl. HR Rasuna Said Kav. X Blok IV / 3
12950 Jakarta Selatan, Indonezja
telefony:
kierunkowy: 62 (Indonezja), 21 (Dżakarta)
Ambasada centrala: 25 25 938 /39/40
Sekretariat Ambasadora: 25 25 948
telefon komórkowy dyżurnego (konsularne): 08129142911
fax. 25 25 958
e-mail: media@polandembjak.org
sprawy gospodarcze: brhjak@rad.net.id
sprawy konsularne: consular@polandembjak.org
consulpoljak@cbn.net.id
www.jakarta.polemb.net
Godziny pracy: od poniedziałku do piątku 08:30-15:30

Konsulat Honorowy w Bandungu-okręg konsularny Zachodnia Jawa:
Konsul Honorowy: Maria Jolanta Pawłowska-Budiman
40 198 Bandung, Jalan Bukit Pakar Utara 75
tel. (62-22) 250-37-65, 420-39-38
fax (62-22) 250-79-98
e-mail: mariola@bdg.cenrtin.net.id
^ spis   ^ do góry
Najbliższa ambasada kraju:Ambasada Republiki Indonezji
ul. Estońska 3/5
03-903 Warszawa
tel. (0-22) 617 51 79, 617 51 08
fax (0-22) 617 84 51
e-mail: info@indonesianembassy.pl
www: www.indonesianembassy.pl
Przydatne zwroty:Tak - ja
Nie - tidak
Dziękuję, - terima kasih
Dziękuję bardzo - terima kasih banjak
Nie ma za co, Proszę - terima kasih kembali
Proszę - tolong
Przepraszam - permisi
Dzień dobry - selamat pagi
Do zobaczenia - sampai jumpa
Na razie - sampa bertemu lagi
Jak leci? - Apa kabar?
Dobry wieczór - selamat sore
Dobranoc - selamat malam
Nie rozumiem - Saja tidak tahu.
Jak się nazywasz? - Siapa nama anda?
^ spis   ^ do góry
Szczepienia:
Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A - szczepienie zalecane
Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B - szczepienie zalecane
dur brzuszny - szczepienie zalecane
błonnica / tężec / polio - szczepienie zalecane (w zależności od stopnia narażenia i charakteru pobytu, rejonu kraju (tereny wiejskie, lasy, itp.))
szczepionka meningokokowa - szczepienie zalecane
malaria - szczepienie zalecane (w zależności od stopnia narażenia i charakteru pobytu, rejonu kraju (tereny wiejskie, lasy, itp.)), w obecnym czasie brak jest szczepionki na malarię, w związku z tym zalecane są działania profilaktyczne
szczepionka przeciw gruźliczna - szczepienie zalecane

UWAGA! Powyższe zestawienie ma charakter informacyjny. Każde szczepienie należy skonsultować z lekarzem!
Zaleca się skontaktowanie ze stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w celu uzyskania aktualnej informacji o wymaganych szczepieniach oraz dostępnych środkach profilaktycznych przeciw malarii.

Gdzie na mapie znajduje się Indonezja?

Portal Travel4u.pl dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich aktualności, dokładności i kompletności oraz nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich. Każda osoba powinna przed wyjazdem jeszcze zweryfikować te informacje, a w szególności informacje takie jak wizy, zdrowie, bezpieczeństwo, itp.

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

Forum Forum dyskusyjne

Brak wypowiedzi
dodaj nową wypowiedź

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.