Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Portal Turystyczny - Eskapadowcy.pl

CZAD

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Czad

CZAD

Czad - flaga
Czad - mapa kraju
Czad (pełna nazwa: Republika Czadu) - państwo w środkowej Afryce. Graniczy od północy z Libią, ze wschodu z Sudanem, z południa z Republiką Środkowoafrykańską, z południowego-zachodu z Kamerunem i Nigerią, a z zachodu z Nigrem. Nazwa państwa pochodzi od jeziora Czad.
Większą część kraju zajmują nizinne tereny Kotliny Czadu, z najniżej położonym obniżeniem Bodele (160 m n.p.m.). Kotlinę otaczają od wschodu płaskowyż Ennedi i góry Wadaj oraz wulkaniczny masyw Tibesti z najwyższym szczytem kraju Emi Koussi (3415 m n.p.m.).
Głównym zbiornikiem wodnym jest jezioro Czad, położone na granicy z Nigrem, Nigerią i Kamerunem. Zasilane jest przez dwie duże rzeki Szari i Logon. Jego powierzchnia jednak nieustannie się zmniejsza na skutek ekspansji pustyni. Sahara zajmuje większą część północy kraju. Na południu występują nieco większe opady, zasilające w porze deszczowej sawannę.
Czad podzielony jest na 14 prefektur: Batha, Biltine, Borkou-Ennedi-Tibesti, Chari-Baguirmi, Guera, Kanem, Lac, Logone Occidental, Logone Oriental, Mayo-Kebbi, Moyen-Chari, Ouaddai, Salamat, Tandjile.
Źródło informacji: Poradnik "Polak za granicą" (www.msz.gov.pl)zmodyfikowano: 2022-11-05
NazwaOpis
Waluta:1000 XAF = 6.95 PLN
1000 XAF = 1.60 USD
1000 XAF = 1.48 EUR
» Przejdź do kalkulatora walut
Ludność:9 538 544 (lipiec 2004)
Powierzchnia:1 284 000,00 km2
Położenie i granice:Najwyższy punkt: Emi Koussi (3415 m n.p.m.)
Najniższy punkt: depresja Djourab (160 m p.p.m.)
Długość granic: 5968 km (Kamerun 1094 km, Libia 1055 km, Niger 1175 km, Nigeria 87 km, Republika Środkowoafrykańska 1197 km, Sudan 1360 km)
Języki:islam, chrześcijanizm, animizm
Ustrój / rząd:Czad jest republiką jednopartyjną, gdzie główną rolę odgrywa Patriotyczny Ruch Ocalenia. Prezydent Czadu może sprawować tylko dwie pięcioletnie kadencje. Prezydent Czadu wyznacza premiera i radę stanu. Ma też duży wpływ na obsadzenie urzędów sędziowskich, generałow, szefów prowincji i państwowych przedsiębiorstw.
Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego Zgromadzenia Narodowego. Władza sądownicza obejmuje Sąd Najwyższy, Sąd Apelacyjny, sądy karne i cywilne.
^ spis   ^ do góry
Bogactwa naturalne:ropa naftowa, sól
nieeksploatowane: rudy wolframu, cynku i ołowiu, rudy uranu, fosforyty
Napięcie elektryczne:220 V; 50 Hz
wtyczki elektryczne: typ D, typ E, typ F
Częstotliwości lokalnych operatorów GSM:GSM 900
zobacz listę lokalnych operatorów oraz mapę zasięgu »
Roaming cennik: Era Orange
Klimat i średnie temperatury:W północnej części klimat zwrotnikowy kontynentalny skrajnie suchy, w południowej - podrównikowy suchy, stopniowo przechodzący ku wilgotnemu. Średnia temperatura w styczniu 21-24°C, w okresie od kwietnia do czerwca 30-34°C (na północy latem temperatura maks. może sięgać 50°C). Średnia roczna suma opadów od 20-30 mm na północy, 200-300 mm w części środkowej (maksimum w lipcu i sierpniu) do 1000–1300 mm na południu (pora deszczowa od maja do października). Na południu w porze deszczowej częste burze.
^ spis   ^ do góry
Placówki dyplomatyczne:Brak placówki dyplomatycznej.

Republika Czadu znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kinszasie (Demokratyczna Republika Konga).
Najbliższa ambasada kraju:Ambasada Republiki Czadu
Rublyovskoye chaussée 26/1
kw. 20-21, 121615 Moskwa
tel. (0-0 7 095) 415 41 22, 415 41 39
fax (0-0 7 095) 415 29 41
e-mail: pts249@ipc.ru
Szczepienia:

UWAGA! Powyższe zestawienie ma charakter informacyjny. Każde szczepienie należy skonsultować z lekarzem!
Zaleca się skontaktowanie ze stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w celu uzyskania aktualnej informacji o wymaganych szczepieniach oraz dostępnych środkach profilaktycznych przeciw malarii.

Gdzie na mapie znajduje się Czad?

Portal Travel4u.pl dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich aktualności, dokładności i kompletności oraz nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich. Każda osoba powinna przed wyjazdem jeszcze zweryfikować te informacje, a w szególności informacje takie jak wizy, zdrowie, bezpieczeństwo, itp.

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

Forum Forum dyskusyjne

Brak wypowiedzi
dodaj nową wypowiedź

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.