Loading...
Travel4u.pl - oferty last minute, wczasy, wycieczki, noclegi, mapa
Wyjedź w podróż
swojego życia
Strona główna · Sport · O nas · Kontakt · Mapa strony · Dodaj do ulubionych
Wczasy, wycieczki ·Przewodniki, mapy ·Baza noclegowa  
Informacje o krajach · Prawo · Kursy walut · Forum Portal Turystyczny
Gram w Lotka / Lotto

BHUTAN

drukuj stronęPoleć znajomym
Strona główna » Kraje » Bhutan

BHUTAN

Bhutan - flaga
Bhutan - mapa kraju
Bhutan (Druk, Królestwo Bhutanu - Druk Jul) – państwo w Azji Południowej, we wschodnich Himalajach graniczące na północy i zachodzie z Chinami a na południu i wschodzie z Indiami; bez dostępu do morza. Lokalna nazwa Druk Jul oznacza Królestwo Smoka.
Bhutan podzielony jest na 20 prowincji zwanych Dzongkhag: Bumthang, Chukha (poprzednia nazwa: Chhukha), Dagana, Gasa, Haa, Lhuntse (Lhuntshi), Mongar, Paro, Pemagatshel (Pemagatsel), Punakha, Samdrup Jongkhar, Samtse (Samchi), Sarpang, Thimphu, Trashigang (Tashigang), Trashiyangste, Trongsa (Tongsa), Tsirang (Chirang), Wangdue Phodrang (Wangdi Phodrang), Zhemgang (Shemgang).
Źródło informacji: Poradnik "Polak za granicą" (www.msz.gov.pl)zmodyfikowano: 2022-11-05
NazwaOpis
Waluta:1000 null = 0.00 PLN
1000 null = 0.00 USD
1000 null = 0.00 EUR
» Przejdź do kalkulatora walut
Ludność:2 185 569 (lipiec 2004)
Powierzchnia:47 000,00 km2
Położenie i granice:Kraj górzysty; ok. 50% pow. jest wyniesione powyżej 3000 m, najwyższe szczyty przekraczają 7000 m (Czomolhari, 7315 m n.p.m.).
Najwyższy szczyt: Kula Kangri 7553 m n.p.m.
Języki:Język urzędowy: dzongkha
Ustrój / rząd:Dziedziczna monarchia konstytucyjna; głową państwa jest król (Druk Gyalpo), który zgodnie z reformami wprowadzonymi w 1998 może być odwołany głosami 2/3 150-osobowego Zgromadzenia Narodowego (Tshogdu).
Jednoizbowe Zgromadzenie Narodowe jest wybierane na 3 lata i składa się z 3 kategorii członków: 105 przedstawicieli 20 bhutańskich prowincji, 10 przedstawicieli klasztorów buddyjskich,
35 przedstawicieli mianowanych przez króla.
Zgromadzenie zbiera się 2 razy w roku, lecz przewodniczący zgromadzenia może zwoływać nadzwyczajne sesje w szczególnych wypadkach. Rozporządzenia króla i rządu są zatwierdzane przez zgromadzenie zwykłą większością głosów.
Rada Ministrów, której przewodniczy Prezes Rady Ministrów, jest mianowana przez króla i zatwierdzana przez Zgromadzenie Narodowe na 5-letnią kadencję.
Kraj podzielony jest na 20 prowincji. Przewodniczący prowincji jest wybierany w powszechnych wyborach na okres 3 lat. Od 1988 utworzono składające się z 4 prowincji strefy, kolejny szczebel władzy samorządowej. Na czele strefy stoi Chichab, który jest organem zwierzchnim w stosunku do szefów prowincji. Każda z prowincji jest podzielona na bloki składające się z kilku wsi. Na czele bloku stoi Gup, którego rolą jest przekazywanie mieszkańcom rozporządzeń rządu.
Bhutan podpisał w 1949 traktat z Indiami, na podstawie którego jest politycznie nadzorowany przez Indie, a te odpowiedzialne są ze jego obronę.
^ spis   ^ do góry
Bogactwa naturalne:węgiel kamienny, grafit, gips, karbid
Napięcie elektryczne:230 V; 50 Hz
wtyczki elektryczne: typ D, typ F, typ G, typ M
Częstotliwości lokalnych operatorów GSM:GSM 900
zobacz listę lokalnych operatorów oraz mapę zasięgu »
Roaming cennik: Era Plus Orange
Klimat i średnie temperatury:Na większej części obszaru występuje klimat chłodny, górski strefy podzwrotnikowej; w pd., niższej części — klimat zwrotnikowy wilgotny, monsunowy; średnia roczna suma opadów 1500–3000 mm; pora deszczowa trwa od kwietnia, maja do września, października.
nazwy kraju, którą można przetłumaczyć jako Kraj Smoka Piorunów); częste lawiny błotne i obsunięcia ziemi podczas pory deszczowej
Placówki dyplomatyczne:Brak placówki dyplomatycznej.
Brak stosunków dyplomatycznych.

Najbliższa Ambasada RP w New Delhi (Indie).
Szczepienia:
Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A - szczepienie zalecane
Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B - szczepienie zalecane
dur brzuszny - szczepienie zalecane
japońskie zapalenie mózgu - szczepienie zalecane
szczepionka meningokokowa - szczepienie zalecane
malaria - szczepienie zalecane (w zależności od stopnia narażenia i charakteru pobytu, rejonu kraju (tereny wiejskie, lasy, itp.)), w obecnym czasie brak jest szczepionki na malarię, w związku z tym zalecane są działania profilaktyczne
szczepionka przeciw gruźliczna - szczepienie zalecane

UWAGA! Powyższe zestawienie ma charakter informacyjny. Każde szczepienie należy skonsultować z lekarzem!
Zaleca się skontaktowanie ze stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w celu uzyskania aktualnej informacji o wymaganych szczepieniach oraz dostępnych środkach profilaktycznych przeciw malarii.

Gdzie na mapie znajduje się Bhutan?

Portal Travel4u.pl dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich aktualności, dokładności i kompletności oraz nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich. Każda osoba powinna przed wyjazdem jeszcze zweryfikować te informacje, a w szególności informacje takie jak wizy, zdrowie, bezpieczeństwo, itp.

opinie internautów Opinie internautów

Ilość opinii: 0
dodaj swoją opinię

Forum Forum dyskusyjne

Brak wypowiedzi
dodaj nową wypowiedź

partnerzy Partnerzy

last minute

Strona główna · O nas · Wczasy, wycieczki · Kraje · Przewodniki · Forum · Aktualności · Reklama · Program Partnerski · Polityka prywatności · Kontakt
 Opublikowane na stronach travel4u.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. więcej »
Copyright © 2004-2024 Travel4u.pl. All rights reserved.